Ambalaj

İçine konulan ürünü; üretim aşamasından tüketiciye ulaşana dek dağıtım zincirinde, dış etkenlerden koruyan, taşıma, depolama, dağıtım işlemlerini kolaylaştıran malzemelere AMBALAJ denir.

AMBALAJ olarak tarih boyunca toprak kaplar, tahta sandıklar, çuvallar kullanılmıştır. Zamanla bu materyaller önemini yitirmiş ve ambalaj malzemelerine daha farklı fonksiyonlar yüklenmiştir. Artık 

AMBALAJ malzemelerinin içindeki ürünün ve üreticinin reklamını yapması, içerik hakkında bilgi vermesi ve görsellik ön plana çıkmıştır. Bu sebeple AMBALAJ hammaddesi olarak KÂĞIT, KARTON, OLUKLU MUKAVVA ve bunlardan mamul KUTU ve KOLİ ambalaj ürünü olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çevreye uyumu, doğaya tekrar dönüşebilir olması, tasarım yapmaya olanak vermesi, üzerine çok renkli baskı uygulanabilmesi, insan sağlığına zararlı bir madde içermemesi, reklam ve tanıtıma elverişli olması sebebiyle KÂĞIT ve KARTONDAN mamul, KOLİ ve KUTU AMBALAJ malzemeleri günümüzün en tercih edilen ürünlerindendir.

ÜRETİM:

Bobin halindeki KÂĞITLAR OLUKLU MUKAVVA makinesinden istenilen kalite ve ebatta üretilmiş mukavvalar şeklinde, baskılı veya baskısız olarak KUTU ve KOLİYE dönüştürülmek üzere çeşitli makinelerde işlemden geçirilir. Bu aşamada müşterinin talebi doğrultusunda değişik kalite ve gramajlarda KÂĞIT kullanılarak OLUKLU MUKAVVA üretilir. Yine müşteri talebi doğrultusunda değişik tasarım, ölçü ve baskılarda KUTU ve KOLİLER üretilerek hazır hale getirilir.

OLUKLU MUKAVVA 

En az üç tabaka kâğıdın, geometrik bir form verilerek birleştirilesi ile elde edilen levhaya verilen isimdir

ONDÜLE:

Çeşitli dalga cinslerinde ondüle edilmiş fluting kâğıdına verilen isimdir.
TEK OLUKLU ( E-B VE C DALGA OLARAK İSİMLENDİRİLİR)

Bir yüzünde kâğıt yapıştırılmış ondüle tabakasına verilen isimdir. İki düz bir oluklu kâğıdın birleşmesinden oluşur.

Dış yüzeylerinde Test Lineer, Kraft Lineer veya Beyaz kâğıt kullanılabilir.

ÇİFT DALGA (DOPEL ) OLUKLU MUKAVVA 

İç, dış, ara ve iki ondüle olmak üzere, beş kat kâğıdın birbirine yapıştırılması ile çift dalga oluklu mukavva elde edilir.

Dış yüzeylerinde Test Lineer, Kraft Lineer veya Beyaz kâğıt kullanılabilir.

OFSET BASKILI KARTON SIVAMALI OLUKLU MUKAVVA

Üzerine fotoğraf baskı yapılmış kartonun tek veya çift oluklu mukavvaya sıvanması ile oluşur.

Ofset baskı özelliği sebebiyle görsel olarak en iyi sonucu verir. Reklam ve tasarıma önem verilen ürünlerde değişik formları ile kullanılabilecek ve en iyi sonuçlar alınabilecek KUTU ve KOLİ üretimine olanak sağlar.